מכרזים ממשלתיים – כיצד הם מתנהלים?

מכרזים ממשלתיים – כיצד הם מתנהלים?

מהם מכרזים ממשלתיים וכיצד הם מתנהלים?

כאשר מדובר על מכרזים ממשלתיים, הכוונה היא למצב שבו הממשלה, גוף ציבורי שאחראי להיטיב עם הציבור, מעוניין להוציא לפועל פרויקט. עם זאת, פרויקט זה לא יכול להיות בעזרת המשאבים הציבוריים בלבד, ויש צורך להיעזר בפירמה פרטית, אשר תסייע לממשלה להוציא את הפרויקט לפועל. מאחר שאותה פירמה תקבל את כספיה מהממשלה, וכתוצאה ישירה מכך – בעצם תקבל את כספי מיסי הציבור, יש צורך מטעם הממשלה לערוך מכרז – קרי קביעת כללי תחרות הוגנים, לבחירת הפירמה שתזכה בביצוע הפרויקט.

מידע שחשוב להכיר על המכרזים

  • במה המכרז עוסק? – יש שני סוגים מרכזיים של מכרזים ממשלתיים. הראשון הוא מכרז שבו הממשלה מודיעה כי היא מעוניינת לקנות מוצר מסוים או שירות מסוים – כך למשל מכרז ממשלתי לרכישת מחשבים, לרכישת תכונות, לרכישת שירותי ניקיון למשרדי הממשלה, ואף לרכישת נדל"ן. הסוג השני אלו הם המכרזים שמיועדים לביצוע פרויקטים ועבודות עבור הממשלה – כמו הטמעת תוכנות במשרדי הממשלה.
  • מכרז פומבי או סוגר? – עוד דרך שבה נוכל לחלק את המכרזים הממשלתיים, היא בשאלה למי המכרז מיועד. ישנם מכרזים פתוחים לגמרי, שאליהם כל אדם וכל גוף יכולים להגיש הצעה להשתתף במכרז. ישנם מהצד השני מכרזים סגורים, אשר מלכתחילה מיועדים למספר בודד של ספקי שירות, בעיקר כשנדרשת מומחיות בתחום מקצועי.
  • השגת מידע על המכרז – בכדי להשיג מידע על המכרז, אפשר למצוא את ההודעות בעיתונים המתפרסמים בעברית ובערבית, וכן להיכנס לאתרי האינטרנט של מנהל המכרז הממשלתי ולשכת הפרסום הממשלתית – שם מתפרסמים כלל המכרזים.
  • כללי המכרז – לכל מכרז ממשלתי יש כללים משלו, אשר קובעים מי רשאי להגיש בקשה, כמה זמן המכרז ייערך, מה יהיו הקטגוריות לבחינה, ואילו מסמכים ואגרות יש לשלם – וחשוב מאד לעקוב אחריהם, בכדי להיות חלק מהתהליך, ולהגדיל את הסיכוי לזכייה במכרז.

 לקבלת ייעוץ בהגשה וניהול של מכרז ממשלתי לחצו כאן 

האם זה פשוט?

לחברה שעושה זו בפעם הראשונה, ההשתתפות במכרז ממשלתי איננה פשוטה כלל וכלל. לכן, כדאי גם לפנות לסיוע מקצועי בתחום, אשר ילווה אתכם ויסביר לכם מהם השלבים השונים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן